top-bar
top-bar
Hlavná stránka Aktuality 31. Makarenkov Memoriál

31. Makarenkov Memoriál

 

 

 

 

 

 

Aj tento rok sa nám podarilo zúčastniť už 31. ročníka Makarenkovho memoriálu v bezmotorovom lietaní. Súťaž prebiehala v Partizánskom od 29.6.- 9.7. Od nás som sa na súťaži súčastnil ja (Miroslav Mlynárik) na našej VSO-10  OM-8515 a bol tam aj Ivan Chabada s PIK-20, ktorý mimosúťažne zbieral skúsenosti na budúci rok. Ja som lietal v najširšie zastúpenej triede MAM mixed. Okrom toho tu ešte bola trieda juniorov, ktorí si tu odlietavali nominačné Majstrovstvá Slovenska juniorov . Na záver bola ešte Kombi trieda, kde dali všetky najlepšie vetrone z vodou.

  

 

            Samotná súťaž začala nepriaznivým počasím , čo nám prinieslo za sebou prvých 6 neletových dní. Našťastie samotné prostredieokolie letiska v Partizánskom umožňuje dovolenkovo stráviť aj tieto neletové dni. Nakoľko počas súťaže som bol lenivý zasielať online informácie z letových dní na blog ,prinášam ich teraz dodatočne :

1.úloha 5.júl

  Po šiestich neletových dňoch počasie ešte sprevádzadé silným vetrom a nízkymi základňami. Úloha v našej triede zostáva ale nebodovaná pre nedostatočný počet pilotov presahujúcich nálet 100 km.

 2.úloha 6.júl

   Po skúsenostiach z predchádzajúceho dňa sa snažím čo najrýchlejšie cinknúť severný cylinder a vyraziť na juh. Je tam oveľa lepšie počasie. Otočil som niekde pri Podhájskej a banujem, že nemám nejaký lepší vetroň naložený vodou. Dnes nás doletelo viac a úloha je ako prvá bodovaná

3.úloha 7.júl

  Konečne dlhšia úloha do našich kopcov. Počasie sa zlepšilo a pridáva mi na nálade. Na Flochovej robím ale zlé rozhodnutie a namiesto severne cez Tlstú sa suniem východne na Krížnu. Tá ma úplne pribila dole a rýchlo stihnem skákať cez Jelenskú skalu na Šalkovú. Ladím 122,9 MHz a dávam o sebe vedieť dispečerovi v CTR Sliač. V podstate už tuším outlanding disciplíny ale čosi mi nedá neletieť ďalej a posúvam sa horehroním po biednych výškach k Nemeckej kde konečne „nakúpim“ na prekročenie hrebeňa a cez Chabenec idem cinknúť 1.cylinder. Nakoľko sa ale ešte musím vrátiť späť na ďalší cylinder na Ďumbieri „pochoval“ som tu všetku dobrú výšku a pristávam na letisku v Ružomberku kde už stretávam 11 ďalších „pacientov“ od nás z Partizánskeho.

Organizátori rýchlo organizujú 5 vlečných, ktoré sa nás snažia do západu slnka transferovať domov do LZPT.

     Vniknutie do CTR Sliač urobilo svoje a dostal som outlanding na 52. kilometri. Večer sa dozvedám, že Ivan s PIK-om to otočil kdesi na Veľkej Fatre a sadol v Prievidzi.

4.úloha 8.júl

      Ráno nás víta pomerne silný vietor a nízke základne. Potrebujeme ale bodovanú disciplínu, takže ideme na štart. Po preletení pásky mám zlý pocit a znova sa vraciam na ďalší odlet, kým sa aspoň trochu zdvihne základňa. Potom sa už počasie vylepšuje. Základne sú max 1300 m, ale aspoň sa dá postupovať dopredu. Dnes nás doletelo viac a úloha je bodovaná.

 5.úloha 9.júl

   Od skorého rána je jasné, že dnes bude asi najlepšie počasie a organizátor určite vypíše task aj napriek večernému slávnostnému programu. Mne sa konečne podarilo presvedčiť aj Ivana, aby dnes napchal do gridu svojho PIK-a a určite letel. Včera dorazilo aj moje pozemné riadiace stredisko letov (manželka) , takže ma má kto povzbudzovať pri poslednom tasku.

   Konečne sa mi letelo absolútne v pohode. Kde som namieril tam to zabralo a celú trať som letel na dobrej výške. Na druhom ramene ma trochu „vyškolil“ David z Nitry a ukázal mi , že mám brať iba 3 metre a potom už iba tlačiť. Dnes z nás doletela väčšina – dokonca aj Ivan s PIK-om. Na letisku je ale po pristátí riadna horúčava a naša prvá cesta preto smeruje do AeroCafe upraviť si vlahový deficit.

 

          Súťaž skončila teda po šnúre 5-tich letových dní a mojim 6. miestom. V našej triede vyhral Jano Sýkora z AK Trnava. Jano okrem toho, že dobre lietal je aj prototypom veľmi skromného, pracovitého a priateľského človeka. Preto mu ešte raz touto cestou blahoželám.  Za seba chcem poďakovať Ivanovi F1 a Dominike, ktorá bola výborný pomocník a okrem toho ešte lepší kuchár.

 

Úlohy a výsledky

Foto Marián Szabo : účastníci + posledný deň

 

 Miro Mlynárik