top-bar
top-bar
Hlavná stránka História Jožo Maruniak z Pukanca

Jožo Maruniak z Pukanca

Jožo MaruniakJožo Maruniak, lesný robotník v Pukanci, zhotovil si po 15 ročnom špekulovaní z dreva a lepenky dômyselný „samolet“ - ornitoptéru. Tento svoj stroj, ktorý je spájaný špagátom a drevenými klíčkami doplnil ešte vrtuľou, nevedno však a ani na obrázku nevidieť čím bola táto vrtuľa poháňaná.
Bolo to v roku 1927, keď sa za veľkého záujmu pukaneckého obyvateľstva a hlavne pukaneckých mládencov odhodlal Jožo Maruniak podniknúť svoj vytúžený let do Afriky. Jeho snom totiž bolo letieť spolu s lastovičkami. Na túto dlhú cestu vzal si so sebou do batoha päťlitrový hrniec slivkového lekváru (slivkový lekvár bol Jeho obľúbeným jedlom), dva pecne chleba a kus slaniny. Takto vyzbrojený vydriapal sa na najvyššiu jedľu na vrchu „Ťatiar“ za Pukancom a za veľkého jasotu odštartoval. Štart sa mu však nepodaril (štartoval asi po vetre) a skončil pod jedľou s vytknutou nohou a s hrncom lekváru na hlave. Celý prípad je humoristický, avšak prestal by byť humoristickým, keby sa Maruniakovi bol podaril aspoň kĺzavý let. Kto vie, či by Pukanec nemal teraz leteckého vynálezcu a konštruktéra, keby Maruniak bol mal potrebné odborné vzdelanie a finančné prostriedky.

Súčasníci vravia, že pán Maruniak okrem prístroja, zobrazeného na fotografii, mal ešte jeden stroj, ktorý mal údajne štyri krídla.

(Dr - al)
(LETECKÉ NOVINY, 1949)